UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA

KRÓLA WSZECHŚWIATA

23 listopad 2014 rok

„Na początku trzeciego tysiąclecia, odnawiając swą nadzieję na ostateczne nadejście Królestwa Bożego, przygotowując je dzień po dniu we własnym wnętrzu, w środowisku społecznym, którego część stanowimy, jak również w historii świata.”<Święty Jan Paweł II>

1.Przeżywamy dziś uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Ma ona nam przypominać przede wszystkim o tym, że dla człowieka wierzącego królować znaczy służyć, a to pociąga za sobą gotowość bycia do dyspozycji drugiego człowieka. Uroczystość ta została ustanowiona w 1925 roku przez papieża Piusa XI. Jej celem jest zwrócenie uwagi na to, że Chrystus z samej swojej natury jest Królem, jak zresztą sam się określił, stojąc przed Piłatem. Królestwo Jego jednak nie jest z tego świata, dlatego nie można próbować określać Chrystusowego królowania na podobieństwo ziemskiego. Królestwo Jezusa obejmuje wszystkie ludy, języki i narody, a panowaniu Jego nie będzie końca.  Za każdym razem, gdy odmawiamy modlitwę „Ojcze nasz”, wypowiadamy wezwanie: „Przyjdź królestwo Twoje”, prosząc o to, by nastało królestwo Jezusa, które nie jest z tego świata. Jest to królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju. Warto, abyśmy o tym pamiętali w naszej codzienności.

2.Dzisiaj po Mszy świętej o godzinie 7:30 – wystawienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji, i akt zawierzenia siebie, kościoła i świata Chrystusowi Królowi. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

3.Uroczystość Chrystusa Króla jest również świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Jest to ruch świeckich katolików, zaangażowanych nie tylko w życie parafii czy diecezji, lecz również, a może przede wszystkim w życie społeczne. Członkowie Akcji Katolickiej starają się w swoim życiu zawodowym i zaangażowaniu społecznym promować wartości chrześcijańskie, postępując zgodnie z nauką społeczną Kościoła i współpracując z duszpasterzami Kościoła lokalnego. Pragną oni mieć wpływ na to, co dzieje się w ich otoczeniu i kraju, kierując się przy tym zasadami wiary.

4.Dzisiejsza niedziela jest zarazem ostatnią niedzielą roku liturgicznego. Za tydzień rozpoczniemy Adwent – czas przygotowania na święta Bożego Narodzenia. W naszej tradycji utrwalił się zwyczaj ustawiania w kościele wieńca adwentowego z czterema świecami, symbolizującymi cztery niedziele Adwentu. Postarajmy się o taką dekorację w naszych mieszkaniach i domach. Podczas każdej Mszy św. obrzęd poświęcenia wieńców adwentowych. Wieniec zapalamy w czasie niedzielnego obiadu i w trakcie wieczornej rodzinnej modlitwy. Natomiast dzieci w tym tygodniu przygotowują lampiony, z którymi będą uczestniczyć w Roratach.

5.Od tego roku Parafia rozprowadza opłatek na stół Wigilijny. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na organizację zimowiska dla dzieci z naszej Parafii

6.W przyszła niedzielę na Mszy św. o godz. 11:00 będziemy dziękować za 50 lat posługi Organisty Kazimierza Meringa w naszej Parafialnej wspólnocie. Zachęcamy do udziału.

7.Trwa miesiąc listopad i związana z nim modlitwa za naszych bliskich zmarłych, zwana „wypominkami”. Zachęcamy do udziału w tej modlitwie nie tylko w dniach, gdy jest ona ofiarowana za naszych zmarłych, lecz również w innych dniach, abyśmy łączyli się w modlitwie jako wspólnota Kościoła pielgrzymującego, która pragnie wspomagać naszych braci należących do wspólnoty Kościoła oczyszczającego się.

8.Prosimy o ofiary na zakup oleju opałowego do ogrzania kościoła. Po 30 złotych od rodziny.

9.Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy spokojnego przeżycia rozpoczynającego się tygodnia. Niech dobry Bóg Wam błogosławi.

KOMUNIKAT: ROK   ŻYCIA   KONSEKROWANEGO

Z woli papieża Franciszka od pierwszej niedzieli Adwentu 2014 roku do 2 lutego roku 2016 w całym Kościele będzie trwał Rok Życia Konsekrowanego. Będzie on przeżywany pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”. W Polsce mamy ok. 35 tys. osób konsekrowanych, które od setek lat  modlitwą, pracą i świadectwem ubogacają życie Kościoła i społeczeństwa. Niech Rok Życia Konsekrowanego, który dzisiaj rozpoczynamy, będzie okazją do poznania ich codziennego życia oraz modlitwy za tych, którzy realizują swe powołanie w zakonach, w Instytutach Świeckich, czy w Indywidualnych Formach Życia Konsekrowanego. Niech będzie również czasem modlitwy o nowe, święte powołania do służby Bogu i ludziom we wspólnocie Kościoła.

Parafia Szymbark, dn.2014-11-23.

Pokaż wszystkie