ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

14 września 2014 rok

„Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się, na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie!” – Święty Jan Paweł II.

1.Czerwony kolor szat liturgicznych wskazuje nam, że nie przeżywamy dziś 24. niedzieli w ciągu roku, lecz – jak to już słyszeliśmy w trakcie Mszy św. – została ona zastąpiona obchodem święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to jedno ze świąt, które swoją rangą przewyższają niedziele w ciągu roku i są obchodzone również wtedy, gdy wypadają w niedzielę. Są to święta, podczas których wspominamy szczególnie ważne wydarzenia z naszej historii zbawienia.

2.W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (tj. jutro) umieszczono wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci. Z racji wspomnienia w Kościerzynie w najbliższą sobotę o godz. 1200 odpust.

3.Dziś rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców, są one częścią Tygodnia Wychowania, który rozpoczyna się zawsze w trzecią niedzielę września. Pamiętajmy o tej inicjatywie w naszych modlitwach, a także – na ile pozwala nam na to zdrowie – możemy podjąć w tej intencji jakieś choćby małe wyrzeczenie, rezygnując na ten tydzień np. z używek, rozrywki czy też ze spożywania jakiegoś określonego pokarmu czy smakołyku. Te rzeczy same w sobie są dobre, ale chodzi o to, by wesprzeć modlitwę również wyrzeczeniem i ofiarować to w intencji dobrego wychowania dzieci i młodzieży, abyśmy mieli społeczeństwo moralnie i duchowo silne i stabilne.

4.Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na potrzeby naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Za każde dobro, wsparcie materialne i duchowe poprzez modlitwę składamy serdeczne Bóg zapłać.

5.W poniedziałek na godz. 1900 do plebanii zapraszamy członków parafialnej Rady Ekonomicznej na spotkanie z Księdzem Proboszczem.

6.W środę, 17 września, w 75 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku, w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny na Wschodzie. Zachęcamy do wspólnej modlitwy i wzięcia udziału we Mszy św. koncelebrowanej na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku o godz. 1300. Uroczystości na terenie CEPRu związane są z XI Światowym Dniem Sybiraka. Dla Parafian na uroczystość wstęp wolny.

7.W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września, tj. najbliższy czwartek, przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Po wieczornej Mszy Świętej o godz. 1800 odbędzie się spotkanie dla rodziców i kandydatów do bierzmowania – uczniów z klas I i II gimnazjalnych. Przypominamy, że przygotowanie do sakramentów odbywa się w własnej parafii. Prosimy o obecność wszystkich zainteresowanych. Z racji tego święta w najbliższą niedzielę odpust w Brodnicy Górnej o godz. 1130.

8.UWAGA DZIECI SZKOŁY PODSTAWOWEJ – Ziarno Słowa

W tym roku szkolnym dzieciom uczestniczącym w Mszy św. niedzielnej będziemy rozdawać „Ziarno” – barwne karteczki z fragmentami czytanej w tym dniu w liturgii Ewangelii wraz z ciekawymi zadaniami, re-busami, krzyżówkami nawiązującymi do zdarzeń biblijnych. Wśród dzieci, które w następną niedzielę przy-niosą ich rozwiązanie, będziemy losować w pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 1100 drobne upominki a dla tych, które złożą największą ich liczbę na koniec roku szkolnego przewidziane są specjalne nagrody. „Ziarno” można odbierać u księdza wikariusza po każdej Mszy św. niedzielnej. Karteczki z odpowiedziami należy wrzucać przed Mszą Świętą do specjalnego koszyka z napisem „ZIARNO”.

9.Kolekta przyszłej Niedzieli przeznaczona jest na cele inwestycyjno-remontowe. Polecamy ofiarności czcigodnych wiernych parafian i gości.

10.Wszystkim solenizantom tego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, błogosławieństwa Bożego i wszelkiej pomyślności. Na cały nadchodzący tydzień obecnym i całej parafii z serca błogosławimy.

Parafia Szymbark, dn.2014-09-14.

Pokaż wszystkie